A legszebb lovak!

Legszebb állat a ló!

Mekkorát ugorhat a ló:

Sok ezer év telt el azóta, hogy az ember először lóra ült. Ez alatt a hosszú idő alatt azonban szinte sosem volt szükség arra, hogy a ló lovassal a hátán komolyabb akadályokat átugorjon.

 

Az „ugratás” legfeljebb egy-egy kidőlt fa vagy az utat keresztező patakmeder legyőzésére szorítkozott, mígnem a XVIII. században Angliában megszületett a bekerítési törvény, és ennek következményeként a nagy kiterjedésű mezőgazdasági területeken egyre-másra szaporodtak a kerítések. Ugyanakkor továbbra is rendszeresen zajlottak lovak rókavadászatok, így a résztvevők kénytelenek voltak lovaikkal átugratni az útjukba kerülő kőkerítéseket.

 

 

 

A kezdetben csak szükségszerű ugratás egyre népszerűbbé vált a lovasok körében, így sorra rendezték a különféle akadályversenyeket. Az európai lovaglóstílus ekkoriban még egészen más volt, mint századunkban: a lovas kinyújtott lábbal ült a hosszúra csatolt kengyelben, felsőtestét pedig teljesen függőlegesen tartotta.

Mai szemmel szinte elképzelhetetlen, hogyan voltak képesek a lovasok ilyen testhelyzetben ugratni, de azt bizonyára mindenki el tudja képzelni, milyen kellemetlen lehetett ez a lónak. Az ugrás fölött a lovas még jobban beleült a nyeregbe, hátradőlt, és szerencsésebb esetben legalább hagyta kicsúszni a száraz a kezéből, sokszor viszont a lovas a szárral „felemelte” a lovat a földről az elugráskor. Ezzel az ugróstílussal nem csoda, hogy a lovak nemigen tudtak nagy magasságokat átugrani.

 

 

 

A nagy áttörést a századforduló tájékán élt olasz lovassági tiszt, Federico Caprilli kapitány megfigyelése hozta, aki rájött arra, hogy a lovat nem az addigi megszokott módon kellene „segíteni” az ugrásban, hanem természetes mozgását követve, rövidebb kengyelben, az akadály fölött könnyítve kéne lovagolni az ugratáskor.

Új módszerét kortársai közül nem mindenki fogadta kitörő lelkesedéssel, maga Caprilli kapitány is sok balesetet szenvedett kísérletezése közben, míg végre Meloppo nevű lovával 208 cm-es magasságot sikerült átugratnia. Caprilli kapitány módszerei a ami napig is megállják a helyüket, hiszen napjaink díjugrató lovasai is az általa kidolgozott alapelvek szerint követik az akadályok felett a ló mozgását.

 

A díjugrató versenyeken a hagyományos számok mellett gyakran rendeznek úgynevezett kitartásos magasugrást, más szóval puissance versenyszámokat is. A magasugratást 243 cm-es világcsúcsát 1949 óta Alberto Moralles chilei kapitány tartja. Régebben igen kedveltek voltak a távolugrató versenyek is – ma már ilyet igen ritkán rendeznek -, ebben a dél-afrikai André Ferreia jegyzi a világrekordot, amely 8-4 méter.  

 

Mi tölti ki egy ló napját:

 

 

  A szabadban élő lovak naponta átlag 12-16 órát töltenek evéssel (beleértve az éjszakát is). A fennmaradó időben pihennek, és táplálékkereső úton vannak. A lovak szeretik, ha változatos a táplálékuk. Olykor megrágják az ágakat, és szívesen esznek gyümölcsöt és leveleket is. Ha pedig nem találnak füvet, akkor a mellső patáikkal gyökereket kaparnak elő. Így találnak maguknak táplálékot a hó alatt is.

 

 

 

 

 

 

 

 A vadon élő lovakkal ellentétben a hátas- és munkalovaknak a füvön és a szénán kívül még másféle abrakra is szükségük van, hiszen több energiát használnak el. Általában zabot, de kukoricát és árpát is adnak nekik. A takarmány mennyisége attól függ, hogy mekkora a ló és hogy milyen feladatokat kell elvégeznie.

 

 

 

 A ló akkor lakik jól, ha napjában háromszor, mindig ugyanabban az időpontban eszik. Lehetőleg mindig legyen előtte szálastakarmány. Etetés után mindig adjunk neki körülbelül két óra pihenésidőt, mielőtt kilovagolunk vele.

 

 

 

 Egy lónak természetesen elegendő mennyiségű folyadékot is kell kapnia. Naponta 30-45 liter vizet iszik, ez kb. három – öt vödörnyi mennyiség. Egy keményen dolgozó, éppen ezért sokat izzadó igáslónak sokkal több vízre van szüksége, mint a többieknek. A szoptató kancáknak is rendkívül nagy a vízigényük. A legcélszerűbb, ha itatóvályút építenek az istálló közelében, így az ápolóknak sem kell a nehéz vödröket cipelnie, és a lovak is akkor isznak, amikor éppen megszomjaznak. Nyalósóra is szükségük van, hogy pótolják a kiizzadt anyagokat.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 1
Heti: 11
Havi: 9
Össz.: 12 744

Látogatottság növelés
Oldal: A ló világa
A legszebb lovak! - © 2008 - 2024 - legszebblovak.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »